Szukaj w serwisie

Logo Gospodarka Śląska

Reklama

Ile zarabiają Ślązacy?

01-09-16 09:09:09:03
Rynek pracy w województwie śląskim rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego w tym roku Regionalne Portale Pracy przeprowadziły po raz pierwszy badanie wysokości pensji, podwyżek, premii i innych benefitów, na które mogą liczyć pracownicy. W sondażu wzięło udział blisko 1000 aktywnych zawodowo osób z regionu, a organizator zobowiązał się przekazać 1 zł za każdy wypełniony formularz na rzecz Fundacji ISKIERKA.

Wpływ studiów na ścieżkę kariery
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważny jest wybór kierunku studiów przy planowaniu przyszłości zawodowej. Dzięki wynikom ankiety dowiadujemy się, że stosunkowo najlepiej radzą sobie osoby z wykształceniem technicznym, informatycznym lub ekonomicznym, ponieważ zarabiają zwykle ponad 4000 złotych netto. Aż 38% absolwentów kierunków ścisłych pracuje w wyuczonym zawodzie, a 27% wykonuje pracę częściowo związaną z wybraną ścieżką edukacji.

Zarobki na Śląsku są uzależnione przede wszystkim od wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. 15% ankietowanych zarabia poniżej 1361 złotych netto, z czego 34% ma wykształcenie średnie. 22% zatrudnionych w województwie śląskim otrzymuje miesięcznie od 1501 do 2000 złotych netto, a wyższe zarobki deklarowało aż 53% ankietowanych. Najwięcej, powyżej 6000 złotych zarabiają osoby na kierowniczych stanowiskach, programiści, pracownicy działu IT oraz bankierzy. Potwierdza to, jak ważny jest wybór odpowiedniej ścieżki edukacji.

Pensje, podwyżki i premie

Dzięki przeprowadzonej ankiecie można stwierdzić, jaki jest wpływ czynników takich jak wiek, płeć czy wykształcenie na wysokość zarobków.

Okazało się, że w województwie śląskim mężczyźni o 23% częściej zajmują stanowiska kierownicze w stosunku do kobiet i otrzymują wyższe pensje. Analogicznie zbadaliśmy czynniki rzutujące na wysokość premii oraz podwyżek. Najwięcej osób (23%) otrzymuje podwyżkę raz w roku, niestety aż 41% respondentów nigdy jej nie otrzymało. Premii nie otrzymuje natomiast 38% mieszkańców Śląska. Największy wpływ na ich wysokość ma wykształcenie, doświadczenie, branża oraz osiągnięcia zawodowe - o szczegóły zapytaliśmy ekspertów - mówi Gabriela Pyjas, Content Manager portalu praca-katowice.info.

Największą grupę premiowanych pracowników, aż 31% ankietowanych, stanowią osoby z premią uznaniową. 23% otrzymuje premię co miesiąc, natomiast 19% co najmniej raz na pół roku. Jeśli chodzi o benefity niefinansowe, pracownicy najczęściej otrzymują służbowy telefon komórkowy. Otrzymuje go blisko 20% zatrudnionych na śląsku. Na drugim miejscu są laptopy - dostaje je 16% pracowników, a także karnety na zajęcia sportowe, przysługujące 15% osób.

Co mówią eksperci?
W e-booku znajdziemy opinie ekspertów i pracodawców, dotyczące tego, jak planować ścieżkę edukacji i kariery oraz jakich błędów unikać. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, co ma większe znaczenie, doświadczenie czy wykształcenie.

Generalnie, „wykształcenie” - tzw. kompetencje „twarde”, oznaczają dla pracodawcy, że pracownik posiadł zasób wiedzy i umiejętności, które dzięki „doświadczeniu” pozwolą w pełni „rozwinąć skrzydła” pracownikowi. Wykształcenie, na przykładzie branży finansowej, jest ważne, ale nie mniej ważny jest zasób cech psychofizycznych i umiejętności społecznych pracownika. To właśnie wykształcenie i zasób tzw. kompetencji „miękkich” sprawią, że pracodawca da szansę pracownikowi na rozwinięcie swojego „doświadczenia”. Część z tych pożądanych cech można oczywiście rozwijać dzięki szkoleniom: techniki negocjacji czy sprzedaży. Jednak wrodzone, czy „wyniesione z domu”, zdolności interpersonalne pracownika, umiejętność pracy w zespole, dobra komunikacja, umiejętność osiągnięcia kompromisu - są z punktu widzenia pracodawcy, nie do przecenienia - odpowiada Michał Bartos
Prezes Goldem Sp. z o.o. - właściciel marki ergokantor.pl.

Co ciekawe, wyniki badań mogą zainteresować również pracodawców, ponieważ przebadano stosunek podwładnych do ich przełożonych. Wynika z nich, że aż 33% ma złą opinię na temat swojego szefa, ale można znaleźć też wiele pozytywnych komentarzy. Pracownicy najbardziej cenią sobie terminowe wypłaty, umowę o pracę, poczucie bezpieczeństwa i możliwości rozwoju. Dla wielu atutem jest przyjazna atmosfera oraz elastyczny czas pracy, a także, co jest niespodzianką, pogodę ducha i poczucie humoru przełożonego.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jakie są zarobki w poszczególnych branżach, komu przysługuje mieszkanie służbowe lub samochód, pobierz darmowego e-booka „Raport: zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku”.