Szukaj w serwisie

Logo Gospodarka Śląska

Reklama

Obligacje jak los na loterii

11-07-16 08:07:07:23, Bankier.pl
Jednym z elementów ogłoszonego przez ministra Mateusza Morawieckiego planu reformy systemu emerytalnego jest emisja tzw. obligacji premiowych, zwanych też loteryjnymi. Ten niecodzienny instrument finansowy z powodzeniem funkcjonuje w wielu innych krajach.

Mechanizm działania obligacji premiowych jest prosty. Skarb Państwa wyemituje obligacje o zerowym kuponie (czyli takie, od których nie wypłaca się odsetek, a zarobek inwestora pochodzi z różnicy ceny zakupu i ceny nominalnej), a następnie wśród ich posiadaczy zorganizuje loterię, w której nagrodą będzie „znacząca premia”. Samo ministerstwo przyznaje, że premia ta będzie stanowić „ekwiwalent oprocentowania”.

- Z danych Totalizatora Sportowego wynika, że co drugi dorosły Polak gra w Lotto. Rokrocznie firma odnotowuje przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 3 mld zł. Obligacje loteryjne mają więc spory rynek do zawojowania, choć pojedyncza obligacja zapewne będzie o wiele droższa niż jeden los – stwierdza Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl.

Połączenie obligacji z grą losową nie jest polskim wynalazkiem. Tego typu instrument, nieznany dotychczas w Polsce, spotykany był m.in. w Niemczech, Belgii, Szwecji, Danii, Japonii, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Pakistanie, Argentynie, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. W tym ostatnim kraju koncepcja łączenia oszczędzania i hazardu ma wielowiekową tradycję - pierwsze obligacje loteryjne wyemitowano tam w 1694 r., a ich aktualna postać wprowadzona została w 1956 r.

- Mechanizm loterii coraz częściej wykorzystywany jest przez administrację państwową. Od kilku miesięcy organizowana jest loteria paragonowa, a w większych miastach funkcjonują loterie dla mieszkańców rozliczających PIT czy przedsiębiorców ubiegających się o atrakcyjne miejsca do handlu. Szkoda jedynie, że państwo bardzo restrykcyjnie podchodzi do organizowania loterii przez sektor prywatny, który w tym celu musi wypełnić szereg wymogów stawianych przez ustawę o grach hazardowych – dodaje Żuławiński.