Szukaj w serwisie

Logo Gospodarka Śląska

Reklama

Powrót toksycznych opcji walutowych?

23-06-16 09:06:06:53, Bankier.pl
Nieprawidłowe wykorzystanie opcji walutowych znów mogło doprowadzić polskie przedsiębiorstwa do strat na Foreksie. Tym razem problem może dotyczyć importerów, którzy wykupili w bankach niekorzystne dla siebie strategie opcyjne – dowiedział się Bankier.pl.

Pod koniec stycznia kurs dolara osiągnął 12-letnie maksimum, powyżej 4,15 zł. Był to szok dla uczestników rynku, ponieważ większość prognoz zakładała umocnienie złotego w 2016 roku. Oznaczało to poważny problem dla grupy dużych importerów, którzy zabudżetowali kurs dolara na poziomie 3,90 zł.

W jaki sposób zabezpieczyć kurs budżetowy, który jest o 20-25 groszy niższy niż kurs bieżący? - tak importerzy mieli zapytać banki. Banki znalazły rozwiązanie tego problemu, sprzedając przedsiębiorstwom kombinację trzech rodzajów opcji walutowych, w tym opcje barierowe, które ostatecznie okazały się bardzo kosztowne po spadku kursu dolara poniżej 3,75 zł.

Chodzi też o kwestię możliwej manipulacji rynkiem, dzięki której dobrze poinformowani gracze mogli zarobić duże pieniądze kosztem niefinansowych uczestników rynku. W tym kontekście widać podobieństwo do afery opcji walutowych, która w 2008 roku wstrząsnęła sektorem małych i średnich przedsiębiorstw.