Szukaj w serwisie

Logo Gospodarka Śląska

Reklama

Miasta szukają sposobu na powstrzymanie wyjeżdżających

01-09-15 12:09:09:38, infowire.pl
Jak wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej, ponad połowa Polaków chce żyć w dużych miastach, 40% preferuje wieś, a najmniej atrakcyjne wydają nam się małe miasta i miasteczka. Czy koncepcja smart city powstrzyma proces ich wyludniania się?

Eksperci zauważają, że innowacyjne rozwiązania mogą w tym pomóc. Przykładem jest gmina Łochów, która dostrzega potrzeby osób do 35 roku życia i na nie reaguje. To właśnie ta grupa ludzi migruje najchętniej. Ułatwianie dostępu do informacji oraz skracanie czasu wykonywania niektórych czynności to jeden z najważniejszych sposobów na uatrakcyjnianie życia w mniejszych miastach.

„Priorytetem są poprawa transportu miejskiego i podniesienie bezpieczeństwa związanego z ruchem drogowym” – mówi Przemysław Wojtkiewicz z Integrated Solutions. Istotną kwestią jest również umożliwienie komunikacji z urzędami za pośrednictwem narzędzi internetowych czy zwiększenie atrakcyjności miasta przez promocję turystyczną.

Polskie samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację rozwiązań z zakresu smart city. Unia Europejska przekazała nam blisko 27,4 mld euro w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.