Szukaj w serwisie

Logo Gospodarka Śląska

Reklama

W co inwestować w Bośni i Hercegowinie

29-06-10 14:06:06:14, zanotował: Jerzy Wiśniewski, Gospodarka Śląska
Slavica Korica, wicedyrektor Agencji Promocji Inwestycji Zagranicznych (FIPA) w Bośni i Hercegowinie:

- W Bośni i Hercegowinie warto teraz inwestować w sektorze energetycznym, turystycznym, przetwórstwa drzewnego, metalowym, części samochodowych oraz w komunikację, IT, infrastrukturę, rolnictwo i przetwórstwo.

Powodów do inwestowania może być wiele. Zachęcam do tego przedsiębiorców. Mamy bowiem stabilny sektor finansowy, sprzyjające ustawodawstwo, a przede wszystkim system podatkowy oraz celny, konkurencyjny kapitał ludzki, wiele umów handlowych, a także Fundusz Wsparcia Inwestorów Zagranicznych.

Nasz PKB w ub.r. wyniósł 12,2 mld euro. Tempo wzrostu produkcji przemysłowej od 2006 r. stale nam wzrasta. Udział bezpośrednich inwestycji zagranicznych w PKB wahał się np. w ub.r. od 3,7 do 5,6 proc. Co prawda mamy duże bezrobocie, za ub. wynoszące 24,1 proc., ale od 2001 roku stale nam maleje. Największą stopę bezrobocia mieliśmy w 2004 r. - 43,2 proc.

Nasz sektor finansowy jest dosyć stabilny. Waluta BiH, czyli marka zamienna to mniej więcej 0,51 euro. Inflację mamy najniższą na Bałkanach, w ub.r. 1,6 proc. Agencja ratingowa Moody’s wyceniła zdolność kredytową BiH jako stabilną na B2. W sektorze bankowych w BiH prywatnej własności jest już 86 proc.

Jesteśmy członkiem Środkowoeuropejskiego Porozumienie o Wolnym Handlu (CEFTA), mamy umowę o wolnym handlu z Turcją, również uprzywilejowane porozumienia z krajami Unii Europejskiej oraz 27 innymi państwami świata. Preferencyjny reżim eksportowy przyznały nam: USA, Australia, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Norwegia, Rosja, Japonia, Kanada i Iran.

Z 32 państwami mamy podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania: Albanią, Austrią, Belgią, Chorwacją, Czechami, Cyprem, Danią, Egiptem, Finlandią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Holandią, Iranem, Jordanią, Kuwejtem, Malezją, Mołdawią, Niemcami, Norwegią, Pakistanem, Polską, Rumunią, Serbią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Turcją, Węgrami, Wielką Brytanią, Włochami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Z kolei z 39 państwami mamy umowy o promocji i ochronie inwestycji: Albanią, Austrią, Unią Belgia-Luksemburg, Białorusią, Chinami, Chorwacją, Czechami, Danią, Egiptem, Finlandią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Indiami, Iranem, Jordanią, Katarem, Kuwejtem, Litwą, Macedonią, Malezją, Mołdawią, Niemcami, Pakistanem, Portugalią, Rumunią, Serbią, Słowacją, Słowenią, Szwajcarią, Szwecją, Turcją, Ukrainą, Węgrami, Wielką Brytanią, Włochami, USA oraz Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Parafowaliśmy podobne dokumenty z Libią i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

W BiH podmioty zagraniczne są traktowane tak samo jak krajowe. Prawo zezwala na zatrudnianie obcokrajowców. Nie ma żadnych ograniczeń co do obywatelstwa lub narodowości partnerów albo członków zarządów i rad nadzorczych. Przepisy prawne chronią podmioty przed nacjonalizacją i wywłaszczeniem. Prawo pracy i przepisy imigracyjne gwarantują swobodne zatrudnianie w BiH obcokrajowców ze Wspólnoty Europejskiej. Fiskus zezwala na repatriację zysków.

System podatkowy i celny mamy wyjątkowo sprzyjający. Stawka VAT wynosi 17 proc., podatek od zysku 10 proc., cła są od 0 proc. do 15 proc. Możliwe są też zwolnienie z opłat celnych dla zagranicznych inwestorów. Państwo zapewnia im również inne korzystne bodźce i zwolnienia z podatków.

Nasza kadra techniczna i robotnicy są wykształceni, wykwalifikowani i twórczy. Ich zarobki są konkurencyjnie niskie dla pracodawcy.

Na Fundusz Wsparcia Inwestorów Zagranicznych Rada Ministrów przeznaczyła 1 mln euro. Można się ubiegać o te środki na projekty inwestycyjne, badawcze i rozwojowe z wyjątkiem sektora handlowego, bankowego, leasingowego i ubezpieczeniowego.

Od maja 1994 r. do grudnia 2009 r. obcy inwestorzy zainwestowali w BiH w sumie 5,8 mld euro. Najwięcej inwestycji bezpośrednich ulokowali w przemyśle (34 proc.), bankowości (22 proc.), telekomunikacji (13 proc.) i handlu (12 proc.). Na czele jest Austria (1,524 mld euro), Serbia (850 mln), Słowenia (669 mln), Chorwacja (667 mln), Szwajcaria ((374 mln), Niemcy ((346 mln), Rosja (218 mln), Holandia (131 mln), Włochy (125 mln), Turcja (115 mln) i USA (100).

Polskie podmioty od maja 1994 r. do grudnia 2009 r. zainwestowały u nas 8,7 mln euro. To przede wszystkim firma Organika oraz Inga Stolarz Gabi od mebli i Texton Adria od artykułów z propylenu.

Największy eksport BiH ma do Chorwacji, Niemiec, Serbii, Włoch i Słowenii, podobnie jak import, tyle że w innej kolejności: z Chorwacji, Serbii, Słowenii, Niemiec i Włoch.

W imporcie w 2009 r. dominowały głównie meble i zwierzęta hodowlane (bydło), wołowina, inne mięso świeże lub mrożone, papier toaletowy, lignina, drut miedziany. W I kwartale br. doszły m.in. cygara, papierosy i tytoń, wełna czesana.

W eksporcie dominowały w 2009 r.: garnitury, żakiety, spodnie, aluminium surowe, gaz ziemny, wodór, ruda żelaza. W I kwartale br. nasz eksport uzupełniony został jeszcze o: suszone warzywa, minerał korund i kwasy tłuszczowe.

Inwestor zagraniczny może liczyć w BiH także na pomoc Agencji Promocji Inwestycji Zagranicznych w Sarajewie. Nasze usługi są darmowe i zapewniamy poufność.