Szukaj w serwisie

Logo Gospodarka Śląska

Reklama
Foto: autora

Dobry klimat inwestycyjny

18-05-10 20:05:05:14, opr. wij, Gospodarka Śląska
Ljupco Mihailovski, dyrektor biura Agencji Inwestycji Zagranicznych Republiki Macedonii w Polsce:


- Klimat do współpracy polsko-macedońskiej od wielu lat jest dobry. Już w 1963 r. Polacy pomagali nam odbudować stolicę Skopje. Jednak pierwsze polskie inwestycje bezpośrednie pojawiły się u nas dopiero od 2006 r. Najpierw wszedł na nasz rynek ARLEN, a trzy lata później PEXIM stał się częścią Assecco SEE. Natomiast w tym roku NDI Sopot i SB Granit Macedonia podpisali kontrakt na budowę odcinka autostrady A-4 z Brzeska do Wierzchosławic na sumę 150 mln euro.

Mamy z Polską podpisane m.in. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, stymulowaniu i zabezpieczaniu inwestycji, transporcie międzynarodowym oraz o ubezpieczeniach społecznych.

Poprawiliśmy również otoczenie biznesowe. Obniżone zostały np. opłaty administracyjne, ograniczona dokumentacja i skrócony czas załatwienia spraw. Mamy elektroniczny kataster nieruchomości, elektroniczny system płacenia podatków, liberalny reżim wizowy. Obniżyliśmy obowiązkowe opłaty socjalne.

Proponujemy obcym inwestorom również inne korzyści. Podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych jest w Macedonii 10 proc. Podatek od nieruchomości od 2 do 5 proc. VAT 18 proc. i 5 proc.

U nas opłaca się inwestować przede wszystkim w sektor części do maszyn i samochodów oraz urządzeń medycznych i farmaceutycznych, także w agrobiznes i przetwórstwo żywności, energetykę, nieruchomości, włókiennictwo i oczywiście w turystykę.