Szukaj w serwisie

Logo Gospodarka Śląska

Reklama
Fot. autora

Dobre miejsce na biznes

17-05-10 12:05:05:04, opr. wij, Gospodarka Śląska
Koviljka Szpirić, ambasador Bośni i Hercegowiny w Polsce


- Głównym zadaniem rządu, instytucji państwowych, a także dyplomatów Bośni i Hercegowiny jest promocja możliwości i potencjału gospodarczego naszego kraju. Mamy otwarty rynek dla zagranicznych inwestorów i firm.

Drugim obszarem naszej promocji jest turystyka.

Oczekujemy intensyfikacji współpracy gospodarczej z Polską, np. zwiększenia aktywności naszych firm budowlanych w Polsce. My z kolei zapraszamy do siebie polskich inwestorów z sektora energetycznego, meblowego, budownictwa, rolnictwa i przetwórstwa, także od turystyki.

Liczymy, że zacieśnianiu kontaktów gospodarczych ułatwi organizacja konferencji ekonomicznych, których celem jest promocja bośniacko-hercegowińskiej gospodarki. Takie konferencje zorganizowaliśmy już ze Słowenią, Pakistanem, Węgrami, Bułgarią, Malezją i Singapurem. Teraz kolej na Polskę.

Liczymy również na partnerstwo i współpracę naszych i polskich prywatnych podmiotów. Zapraszamy do realizacji wspólnych projektów i procesu prywatyzacji. Inwestorzy z Polski są u nas mile widziani.

Bośnia i Hercegowina jest naprawdę dobrym miejsce we współczesnej globalnej gospodarce. W BiH obowiązuje podatek dochodowy od przedsiębiorstw w wysokości 10 proc. Są ulgi dla eksporterów, np. jeżeli przedsiębiorca w roku podatkowym uzyska 30 proc. dochodu z eksportu, to podlega zwolnieniu z podatku dochodowego za ten rok. Wprowadzono równie system motywacyjny dla inwestorów.